Tematyka

 • Główne składowe

  Czego dowiesz się dzięki szkoleniu?

  Z tego szkolenia dowiesz się, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo w internecie, a w szczególności jak zarządzać prywatnością, by bardziej świadomie i bezpiecznie korzystać z portali społecznościowych. Poznasz zasady przetwarzania danych panujące na portalu Facebook i dowiesz się, jak dostosować ustawienia prywatności do własnych preferencji. Dowiesz się też, co to jest tożsamość internetowa i jaki wpływ na jej kształtowanie mają publikowane treści, dane osobowe oraz inne informacje, które zamieszczamy w sieci.

  Elementy szkolenia:

  Szkolenie składa się z kilku elementów. Można z nich korzystać w dowolnej kolejności.

  1) prezentacja pt. „Bezpieczeństwo w internecie”
  Z prezentacji dowiesz się, jak bezpiecznie korzystać z internetu. Poznasz 10 przykazań bezpiecznego internetu, czyli przygotowane przez nas wskazówki na temat tego, jak korzystać z dostępnych narzędzi internetowych, aby zachować bezpieczeństwo i ustrzec się przed zagrożeniami.

  2) dokument tekstowy pt. „Dbanie o prywatność w internecie”
  W tym dwustronicowym opracowaniu znajdziesz zebrane informacje w pigułce na temat prywatności w internecie oraz metod jej ochrony, a także zasad przetwarzania danych przez portal Facebook.
  Autorką prezentacji i dokumentu tekstowego jest Renata Maciejczyk - trenerka centralna w obszarze „Relacje z bliskimi”, w projekcie „e-Mocni. Nauczycielka, trenerka i doradczyni zawodowa. Pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Prowadzi własną firmę szkoleniową, współpracuje jako trener z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji oraz Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli. Absolwentka Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego.

  3) filmy
  - Zarządzanie prywatnością na Facebooku (film pokazuje, jak korzystać z ustawień portalu społecznościowego Facebook, tak aby udostępniać nasze dane i treści przez nas publikowane zgodnie   z naszymi preferencjami, czyli komu chcemy, kiedy chcemy i w jaki sposób chcemy).
  (Czas trwania: 6:25 min)
  - Co "wie" o nas Facebook i jaki ma to wpływ na naszą tożsamość? (film przedstawia krok po kroku, jak zarejestrować się na portalu Facebook i jak skorzystać z ustawień prywatności Facebooka, a także szczegółowo omawia zasady Faceokka dotyczące przetwarzania danych)
  (Czas trwania: 9:53 min)
  - Jak budować swoją tożsamość internetową? (film omawia zagadnienie tożsamości internetowej i podpowiada, jak budować tożsamośc internetową korzystając z portali społecznosciowych na przykładzie Facebooka)
  (Czas trwania: 5:33 min)

  Czas trwania szkolenia:

  Uważne zapoznanie się z wszystkimi materiałami i wykonanie polecanych ćwiczeń zajmie Ci ok. 1 godzinę.

  Test i certyfikat

  Szkolenie kończy się testem składającym się z 3 pytań. W przypadku negatywnego wyniku testu, będziesz mieć możliwość jego powtórzenia. Po ukończeniu szkolenia i uzyskaniu pozytywnego wyniku testu, będziesz mieć możliwość wydrukowania certyfikatu, poświadczającego udział w szkoleniu.

  Dokumenty stanowią materiał szkoleniowy będące przykładem prezentowanych w nim stron banków/portali społecznościowych/sklepów etc. Materiał szkoleniowy nie stanowi reklamy ani propozycji korzystania z usług przedstawianych tam dostawców.


  • Lekcja 1 prezentacja pt. „Bezpieczeństwo w internecie”

  • Lekcja 2 dokument tekstowy pt. „Dbanie o prywatność w internecie”

  • Lekcja 3 Zarządzanie prywatnością na Facebooku

   film (3)


   • Lekcja 4 Co „wie” o nas Facebook i jaki ma to wpływ na naszą tożsamość?

    film


    • Lekcja 5 Jak budować swoją tożsamość internetową?

     film


     • Test

      Szkolenie kończy się testem składającym się z 3 pytań (wystarczą dwie dobre odpowiedzi). W przypadku negatywnego wyniku testu, będziesz mieć możliwość jego powtórzenia.

     • Certyfikat

      • Finansowanie

       Projekt

       Projekt jest realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach

       Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (działanie 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz

       rozwoju kompetencji cyfrowych”).