Tematyka

 • Główne składowe

  Czego dowiesz się dzięki szkoleniu?

  Podczas tego szkolenia dowiesz się, jak skorzystać z różnych e-usług udostępnionych przez urzędy i instytucje. M.in jak:

  ·  sprawdzić, czy dany wniosek, formularz lub pismo możesz złożyć przez internet,

  · jak krok po kroku załatwić daną sprawę przez internet,

  · jak skorzystać z kluczowych platform rządowych umożliwiających załatwienie spraw urzędowych przez internet (obywatel.gov.pl, ePUAP),

  · co to jest profil zaufany i dlaczego jest nam potrzebny.

  Gorąco zachęcamy Cię do utworzenia konta ePUAP i potwierdzenia profilu zaufanego.Dzięki temu od razu będziesz mogła / mógł skorzystać z wielu, wielu dostępnych e-usług administracji publicznej (a będzie ich coraz więcej)!

  Autorkę materiałów jest:

  Karolina Furmańska - trenerka, doradczyni, animatorka i coach. Zajmuje się przede wszystkim edukacją społeczną oraz rozwojem osobistym. Prowadzi wsparcie indywidualne i szkolenia dla organizacji pozarządowych, instytucji publicznych, osób bezrobotnych, seniorów, młodzieży. Pomaga w zakładaniu i prowadzeniu organizacji społecznych. Z wykształcenia jest politologiem.

  Elementy szkolenia:

  Szkolenie składa się z 17 elementów:

  1) jeśli nie posiadasz konta na platformie ePAUP i profilu zaufanego, zacznij od obejrzenia serii trzech filmów na ich temat („Zakładanie konta na platformie ePUAP” [4:14], „Moje konto na platformie ePUAP” [4:18], „Przykład e-usługi – wniosek o dowód osobisty na ePUAP” [4:31]).

  Jeśli korzystasz już z ePUAP, przejdź od razu do pozostałych materiałów:

  2) serii trzech filmików nt. e-usług dla kierowców („Jak sprawdzić historię pojazdu?” [3:42], „Jak sprawdzić swój pojazd oraz swoje punkty karne przez internet?” [4:23], „Jak zgłosić zbycie pojazdu?” [4:10])

  3) serii trzech filmików dotyczących e-usług urzędowych związanych z rodzicielstwem („Jak uzyskać dowód osobisty i odpis aktu urodzenia dziecka?” [6:51], „Jak wyrobić paszport dla dziecka i sprawdzić, czy jest już gotowy?” [5:03], „Jak wypełnić wniosek 500+?” [4:31]

  4) serii czterech filmików dotyczących deklaracji podatkowych online („Co powinieneś lub powinnaś wiedzieć o deklaracjach podatkowych jako osoba fizyczna?” [6:17], „Serwis e-pity.pl – źródło szczegółowej wiedzy na temat podatku od osób fizycznych” [4:26], „Jak wypełnić i złożyć deklarację podatkową (PIT) online?” [5:37]; "Jak złożyć Twój e-PIT" [3:39] (od 2019r.)

  UWAGA: od 2019r. zamiast PIT predefinowanego jest nowa usługa - gotowy PIT na stronie www.podatki.gov.pl. Nie ma obowiązku korzystania z nowego rozwiązania, nadal można samodzielnie wypełnić i złożyć PIT w formie papierowej lub korzystając z dowolnych narzędzi elektronicznych. 

  Polecamy również artykuł "Twój e-PIT - nowa e-usługa Ministerstwa Finansów" umieszczony na stronie www.e-mocni.org.pl w zakładce Inspiracje oraz tekst "Jak złozyć Twój e-PIT" w materiałąch szkoelniowych. 

  5) prezentacji „Usługi pocztowe przez internet – Envelo.pl”, z której dowiesz się m.in. jak kupić znaczki czy wysłać list bez wychodzenia z domu;

  6) tekstu „Załatwianie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu – podstawowe informacje”, z którego m.in. dowiesz się jak znaleźć w internecie interesującą nas e-usługę.

  Zamieszczone materiały stanowią materiał szkoleniowy z przykładowymi usługami i nie stanowią reklamy ani propozycji korzystania z usług przedstawianych tam dostawców.

  Czas trwania szkolenia:

  Uważne zapoznanie się z wszystkimi materiałami i wykonanie polecanych ćwiczeń zajmie Ci ok. 3 godzin.

  Test i certyfikat

  Szkolenie kończy się testem składającym się z 3 pytań (wystarczą dwie dobre odpowiedzi). W przypadku negatywnego wyniku testu, będziesz mieć możliwość jego powtórzenia. Po ukończeniu szkolenia i uzyskaniu pozytywnego wyniku testu, będziesz mieć możliwość wydrukowania certyfikatu, poświadczającego udział w szkoleniu.


  • Lekcja 1 „Zakładanie konta na platformie ePUAP” [4:14]

   Film (12)

   1) jeśli nie posiadasz konta na platformie ePAUP i profilu zaufanego, zacznij od obejrzenia serii trzech filmów na ich temat:


   • Lekcja 2 „Moje konto na platformie ePUAP” [4:18]

    film


    • Lekcja 3 „Przykład e-usługi – wniosek o dowód osobisty na ePUAP” [4:31]

     film


     • Lekcja 4 „Jak sprawdzić historię pojazdu?” [3:42]

      film

      Jeśli korzystasz już z ePUAP, przejdź od razu do pozostałych materiałów:

      2) serii trzech filmików nt. e-usług dla kierowców:      • Lekcja 5 „Jak sprawdzić swój pojazd oraz swoje punkty karne?” [4:22]

       film


       • Lekcja 6 „Jak zgłosić zbycie pojazdu?” [4:10]

        film


        • Lekcja 7 „Jak uzyskać dowód osobisty i odpis aktu urodzenia dziecka?” [6:51]

         film

         3) serii trzech filmików dotyczących e-usług urzędowych związanych z rodzicielstwem:         • Lekcja 8 „Jak wyrobić paszport dla dziecka i sprawdzić, czy jest już gotowy?” [5:03]

          film


          • Lekcja 9 „Jak wypełnić wniosek 500+?” [4:31]

           film


           • Lekcja 10 „Co powinieneś lub powinnaś wiedzieć o deklaracjach podatkowych jako osoba fizyczna?” [6:17]

            film

            4) serii trzech filmów dotyczących deklaracji podatkowych online:            • Lekcja 11 „Serwis e-pity.pl – źródło szczegółowej wiedzy na temat podatku od osób fizycznych” [4:26]

             film             • Lekcja 12 „Jak wypełnić i złożyć deklarację podatkową (PIT) online?” [5:37]

              film


              • Lekcja 13 prezentacji: „Usługi pocztowe przez internet – Envelo.pl”, z której dowiesz się m.in. jak kupić znaczki czy wysłać list bez wychodzenia z domu

              • Lekcja 14 tekstu „Załatwianie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu – podstawowe informacje”, z którego m.in. dowiesz się jak znaleźć w internecie interesującą nas e-usługę              • Test

               Szkolenie kończy się testem składającym się z 3 pytań (wystarczą dwie dobre odpowiedzi). W przypadku negatywnego wyniku testu, będziesz mieć możliwość jego powtórzenia.

              • Certyfikat

               • Finansowanie

                Projekt

                Projekt jest realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach

                Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (działanie 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz

                rozwoju kompetencji cyfrowych”).