Dzięki szkoleniom z tego obszaru dowiesz się, z jakich e-usług możesz skorzystać, jeśli chcesz aktywnie uczestniczyć w życiu obywatelskim i społecznym.

Nauczysz się, jak założyć i obsługiwać konto na platformie ePUAP i załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu. Dowiesz się także, jak wykorzystać internet i narzędzia online do angażowaniu ludzi w sprawy dla Ciebie ważne i jak promować wydarzenia społeczne w sieci.


Szkolenie jest poświęcone uczestnictwu obywateli i obywatelek w życiu politycznym. To ważny i trudny temat, ale mając czynne i bierne prawo wyborcze warto z nich korzystać. W kursie zajmiemy się raczej „czynnym prawem wyborczym”, dając prawo do udziału w wyborach, wpływaniu na decyzję poprzez wrzucanie głosów do urn. Tą drugą stroną, czyli uczestnictwa w roli kandydata czy kandydatki, nie będziemy się zajmować. Dowiesz się, gdzie możesz znaleźć wyniki wszystkich wyborów odbywających się w Polsce (samorządowych, parlamentarnych, prezydenckich, europejskich), a także skąd możesz dowiedzieć się o aktywności posłów, senatorów, posłów do Parlamentu Europejskiego czy radnych wybranych w Twoim okręgu wyborczym, oraz jak się z nimi skontaktować. Skoro wybieramy ludzi na tak ważne stanowiska, to musimy wiedzieć, co tak naprawdę robią, prawda?

Szkolenie „Uczestniczenie w życiu obywatelskim i społecznym” jest poświęcone aktywności społecznej mieszkańców i mieszkanek. Dzięki niemu poznasz różne formy aktywności, które mogą być ciekawe zarówno dla tych, którzy po prostu chcą się włączyć w coś fajnego, ważnego, potrzebnego, jak i dla tych, którzy są  lub chcieliby się stać  animatorami - osobami, które angażują do aktywności innych.

Dzięki szkoleniu „Zdobywanie wiedzy o gminie, kraju i świecie” poznasz najważniejsze rodzaje źródeł informacji, pozwalających Ci w pełni korzystać z możliwości, jakie daje Internet i nowoczesne technologie (serwisy ogólnopolskie / regionalne, serwisy specjalistyczne, multimedialne, blogi, fora dyskusyjne, Biuletyny Informacji Publicznej itp.). Zwrócisz uwagę na różnorodność sposobów pozyskiwania informacji oraz na rozmaite formy, w tym multimedialne, w których dana wiadomość może być zaprezentowana.